Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Státní veterinární správa z důvodu předcházení šíření nebezpečné nákazy sudokopytníků slintavka a kulhavka důrazně doporučuje Svoz mléka a SLAK.pdf
MVDr. Václav Osička, vedoucí zdravotní komise Svazu, dále doporučuje zaměřit se na kontaminaci farmy mlékem, které se již nachází ve sběrných cisternách při hromadném svozu mléka. Mléko je totiž infekční ještě několik dní před klinickými příznaky zvířat. Při jízdě vozidla i samotném čerpání vzniká nad již načerpaným mlékem kontaminovaný aerosol, který se při sběru na další farmě vytlačí do prostředí. Když se do cisterny natankuje dalších např. 10m3 mléka, stejný objem infekčního aerosolu se vytlačí i do vzduchu na farmě. Po konzultaci s mlékárnami tomu lze částečně předejít tím, že mléko z každé farmy bude načerpano do čisté komory s vlastním výdechem. Organizace je ovšem poměrně náročná. Další doporučenou variantou je, dát na výdech cisterny napevno hadici, na kterou by po té na farmě napojili jednoduchý papírový filtr, který by zachytil aerosol. Po načerpání mléka by se filtr spálil nebo namočil do dezinfekce.
Kodex praxe Velká Británie.pdf
SLAK - svoz mléka návrh VO SŠ.docx
2. 4. 2025
První vzorky mléka testované na přítomnost viru slintavky byly negativní.
1.4.2025
Na jižní Moravě zřejmě už od 2.4.2025 začnou veterináři testovat mléko pomocí PCR testů. Podrobeny jim budou všechny farmy, které mají nad 100 kusů dojnic. V okresech Břeclav a Hodonín, to znamená v okresech bezprostředně přiléhajících ke státní hranici, se opatření bude týkat i menších dodavatelů mléka. Preventivním vyšetřením mléka lze zjistit podezření na výskyt této nákazy na českém území, jelikož právě v mléku se virus vyskytuje již 4 dny před propuknutím příznaků onemocnění.