Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Užitečné odkazy :
Poľnoinfo.sk - Aktuálny pohľad na agrosektor
Slintačka a krívačka | Štátna veterinárna a potravinová správa
Otázky a odpovede k aktuálnej situácii výskytu slintačky a krívačky (SLAK) na Slovensku | Štátna veterinárna a potravinová správa
Aktuálne - slintačka a krívačka v SR - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
26.3. 2025
Potvrzené druhé ohnisko v Maďarsku
Nové ohnisko slintavky a kulhavky je potvrzené na maďarském území, přibližně 15 kilometrú od bratislavských hraničních přechodů. Jde o farmu v obci Levél. Jedná se o farmu, která je vzdálená 40 km od farmy,kde byl prokázaný výskyt onemocnění 6. března.
25.3. 2025
Slintavka a kulhavka je potvrzena i v dalším chovu na jihu Slovenska, konkrétně v obci Lúč na Ostrově v okrese Dunajská Streda. Jedná se o lokalitu, která se nachází nedaleko tří farem, kde byla nákaza potvrzena již v pátek 21. března. Slovenský ministr zemědělství a rozvoj venkova Richard Takáč o tom informoval po úterním mimořádném zasedání vlády SR. Ve farmě zasažené onemocněním se nachází 279 kusů skotu. Jde o lokalitu, která se nachází v zóně farem, které již byly v pátek identifikovány. Slintavka a kulhavka byla v pátek potvrzena v Medvědově, Ňáradě a Bake odkud se na Slovensko dostala pravděpodobně z Maďarska.
21.3. 2025
Potvrzení nákazy slintavkou a kulhavkou na farmách v Medvědově, Ňáradě a Bake, které se nacházejí v regionusousedícím s Maďarskem, kde byla nákaza potvrzena před dvěma týdny.
20.3. 2025
Dvě hospodářství na jihu Slovenska poblíž maďarského ohniska zaznamenaly podle zástupce majitele příznaky nákazy slintavkou a kulhavkou. Dnes o tom informoval portál polnoinfo.sk. Výsledky testů na toto vysoce nakažlivé infekční virové onemocnění by měly být známé v pátek. Obě farmy se nacházejí v regionu, který sousedí s Maďarskem, kde byla nákaza potvrzena před dvěma týdny. Na chovu Medvěďov je umístěno 670 kusů zvířat a v Ňarádu 650 dojnic.
Na farmě v Ňarádu vykazovalo dnes ráno příznaky na vemenech přibližně šest dojnic. Podle zástupce chovu nejsou jejich dvě farmy jediné s podezřením na slintavku a kulhavku v regionu. Minimálně jeden další zemědělský subjekt by měl vykazovat podobné příznaky onemocnění, jako skot ve společnostech Agročat a Mezičilizie.
V reakci na podezření na nákazu na Slovensku vydala ve čtvrtek pozdě večer Státní veterinární správa mimořádná veterinární opatření k ochraně státního území České republiky před nebezpečím zavlečení nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky ze Slovenské republiky. Opatření najdete v příloze.
Slintavka a kulhavka; aktuální informace – Státní veterinární správa
21. 3. 2025
Kvůli nově potvrzeným ohniskům slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku vydala Státní veterinární správa (SVS) nová celostátní mimořádná veterinární opatření (MVO), která zakazují přepravu vnímavých zvířat a tepelně neopracovaných produktů z těchto zvířat ze Slovenska. Rovněž se obnovují kontroly na česko-slovenské hranici i ve vnitrozemí s policií a celníky. Preventivní mimořádná opatření směřují k tomu, aby ČR ochránila své území před touto nebezpečnou nákazou. Více v tiskové zprávě.
21.3. 2025 Mimořádné nařízení SVS
20.3. 2025 Mimořádné nařízení SVS
17. 3. 2025
Státní veterinární správa (SVS) dnes vydala upravená mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku. Od úterý 18. 3. 2025 přestává platit zákaz přepravy vnímavých zvířat z Maďarska a Slovenska. Dnes večer také skončí společné kontroly s Policií ČR a celníky na hranicích se Slovenskem. Nadále zůstávají v platnosti zpřísněná pravidla biologické bezpečnosti při přepravě zvířat. SVS bude také i nadále spolupracovat s Policií ČR a Celní správou na namátkových kontrolách přepravců. Více v tiskové zprávě.
10. 3. 2025
Virus z uvedeného ohniska byl identifikován jako serotyp O, nicméně fylogenetická analýza ukázala, že se liší od kmene nedávno detekovaného v Německu. K dalšímu zkoumání byl vzorek odeslán do referenční laboratoře v Pirbrightu. V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné spolehlivé informace o možném zdroji nákazy a epidemiologické šetření pokračuje.
Na postiženém hospodářství již bylo v sobotu zahájeno utrácení zvířat.
Dále bylo prověřováno podezření na výskyt nákazy v mléčné farmě přibližně 40 km východně od potvrzeného ohniska, kde byly zaznamenány atypické klinické příznaky. Laboratorní vyšetření nicméně podezření již v sobotu odpoledne vyloučilo.
V návaznosti na potvrzený výskyt byla vymezena ochranná pásma a pásma dozoru. Ochranné pásmo zahrnuje oblast v okruhu 3 km kolem ohniska (souřadnice GPS: 47.745480, 17.694840) a zůstane v platnosti minimálně do 10. dubna 2025. Dozorové pásmo sahá do 10 km, s výjimkou území ochranného pásma, a bude platit po stejnou dobu. Další dozorová oblast byla stanovena na území Slovenska a zahrnuje několik obcí v okresech Dunajská Streda a Komárno. Tato opatření byla zavedena s cílem zabránit dalšímu šíření nákazy a zajistit důsledné sledování postižených oblastí.
7. 3. 2025
Maďarsko oznámilo prostřednictvím systému rychlého hlášení nákaz ADIS potvrzení ohniska slintavky a kulhavky (SLAK) v župě Győr-Moson-Sopron v obci Kisbajcs poblíž maďarsko-slovenské hranice na farmě s dojným skotem (zeměpisná šířka: 47.745480; zeměpisná délka: 17.694840).
Na postižené farmě je chováno celkem 1 418 kusů skotu různého věku. První klinické příznaky byly zaznamenány 3. března 2025 u skupiny jalovic, kdy bylo pozorováno slinění, nechutenství a snížený příjem vody. Oficiální veterinární lékař byl informován 5. března a při návštěvě farmy zjistil přítomnost puchýřů a lézí v dutině ústní, na mulci, korunkovém prstenci a v meziprstním prostoru. U 80 % jalovic byla zjištěna horečka.
Nákaza byla laboratorně potvrzena 6. března 2025 metodou PCR ve státních Veterinárních ústavech. Počáteční epidemiologické šetření neprokázalo žádný nedávný pohyb zvířat do hospodářství, bylo však identifikováno jedno kontaktované hospodářství. Trasování vývozů a epidemiologické šetření pokračuje.
V souladu s národními a unijními předpisy byla přijata následující opatření:
Zřízení ochranného pásma o poloměru 3 km a dozorového pásma o poloměru 10 km; Omezení pohybu vnímavých zvířat v oblasti Zadunají a župy Pest na 72 hodin, následně povolen pouze přímý převoz na porážku do 17. března; Zákaz veškerého mezinárodního pohybu vnímavých zvířat do odvolání; Zákaz lovu v zónách s omezením s povinným virologickým vyšetřením ulovených vnímavých zvířat; Zákaz výstav a shromažďování vnímavých zvířat v župě Győr-Moson-Sopron do 17. března; Uzavření turistických míst s chovanými vnímavými zvířaty do odvolání.
Aktuálně probíhají opatření k eradikaci ohniska.Více v tiskové zprávě.
V reakci na podezření na nákazu na Slovensku vydala ve čtvrtek 20.3. 2025 pozdě večer Státní veterinární správa mimořádná veterinární opatření k ochraně státního území České republiky před nebezpečím zavlečení nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky ze Slovenské republiky. Opatření najdete v příloze. Platné nařízení ÚVS nařízení SVS MVO č.j. SVS/2025/045191k ochraně státního území České republiky před nebezpečím zavlečení nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky (dále jen „SLAK“) ze Slovenské republiky.
V této vážné situaci je nutné striktně dodržovat zásady biosekurity, eliminovat pohyb osob a omezit přemísťování zvířat. Kromě dodržování mimořádných veterinárních opatření vydaných Státní veterinární správou je celá řada dalších zásad, které shrnuje následující článek.
Hlavní zásady biosekurity
• Uzavřete farmu a zabraňte přístupu nepovolaných osob a zvířat
• Zabezpečte oplocení zabraňující nekontrolovatelnému přístupu osob a zvířat
• Omezte vstup osob a vozidel na farmu a veďte jejich evidenci
• Zajistěte převlékání návštěv (ochranný oděv, obuv, návleky)
• Omezte přemisťování zvířat, jejich účast na výstavách, svodech a trzích
• Důrazně dodržujte karanténní opatření zvířat po přísunu na hospodářství
• Pravidelně kontrolujte zdravotní stav zvířat
• Hlaste jakékoliv podezření na nákazu
• Zabezpečte dezinfekci všech vozidel vstupujících na farmu
• Využívejte dezinfekční brody (vany) pro vozidla a rohože pro osoby
• Zajištění ochrany objemných krmiv před kontaktem se zvěří
• Používání pracovních oděvů a obuvi při práci se zvířaty a zvýšené dodržování osobní hygieny
• Provádění deratizace dle plánu daného chovu
Dezinfekční pásy:
Dezinfekční mobilní brod:
Dezinfekční rohože pro nákladní automobily.
Dezinfekční přípravky účinné na SLAK podle WOAH
• hydroxid sodný -NaOH (2%)
Pozor jde o žíravinu - při přípravě používejte ochranný oděv, rukavice a ochranné brýle. Do vody vždy přidávejte louh, nikdy ne naopak.
• uhličitan sodný (4%) (Na2CO3)
• kyselina citrónová (0,2%),
• kyselina octová (2%),
• chlornan sodný (3%) - např. SAVO
• peroxymonosíran draselný/chlorid sodný (1 %)
Např. Virkon S, Dexon Super (za mrazů s přídavkem 20% ethylenglykolu, propylenglykolu, ethylalkoholu)
• oxid chloričitý.
Další komerční schválené přípravky, jejichž účinnost na SLAK byla prověřena a jsou doporučeny i EU naleznete třeba pod tímto odkazem.
Použít lze i přípravky s časově klesajícím účinkem:
• 10% Hydroxid vápenatý – hašené vápno Ca(OH)2 s příměsí 2% hydroxidu sodného nebo chloraminu v poměru 1:2 (v mrazech s přídavkem soli)
• 5% Chlornan vápenatý – chlorové vápno Ca(ClO)2
Příznaky a šíření nákazy
U vnímavých druhů zvířat může nemocnost dosáhnout až 100 %. Intenzivně chovaná zvířata jsou náchylnější, než tradiční plemena. Toto onemocnění je zřídka fatální u dospělých jedinců (úhyny se pohybují do 5%), častěji bývá vysoká úmrtnost u mladých zvířat (50 – 100%) v důsledku zánětů srdečního svalu (myokarditidy), nebo nedostatku mléka při infekci matky.
Zdrojem infekce jsou nemocná živá nebo mrtvá zvířata, jejich sekrety, exkrety a všechny jejich produkty. Plně virulentní virus, schopný infikovat další vnímavé jedince, je vylučován zejména slinami, lymfou a tkání odpadávajících stěn z prasklých puchýřů z jazyka, nozder, pysku, z nohou a vemene, mlékem, močí, výkaly, semenem či vydechovaným vzduchem. Z nákazového hlediska je mimořádně nebezpečné, že vylučování viru začíná již během inkubační doby nemoci, kdy nejsou ještě pozorovány žádné klinické příznaky. Kromě přímého přenosu viru kontaktem nemocného zvířete se zdravým se SLAK šíří zejména nepřímým přenosem, pomocí živých a neživých vektorů. Jako neživé vektory se mohou uplatnit krmivo, podestýlka, hnůj, močůvka, dopravní prostředky, prach.
Mimořádné riziko představují maso a produkty z nemocných nebo nakažených zvířat (mléko, krev, kosti, vnitřní orgány, kůže, paznehty, rohy, výrobky, odpad), dále živé pasivní vektory mezi které patří všechny druhy zvířat, zvláště ty, které se pohybují v blízkosti farem (domácí zvířata jako jsou psi a kočky, volně žijící zvířata včetně hlodavců, ptáci, hmyz...). Význam pro pasivní přenos nákazy má člověk. Inkubační doba při přirozené infekci je zpravidla 2 – 7 dní, výjimečně až 11 dní. Slintavka a kulhavka je charakterizována horečkou (41 °C) a tvorbou charakteristických lézí - puchýřů (vezikul, aftů), obsahujících slámově žlutou barevnou tekutinu (lymfu).