Chovatelé mohou žádat o mimořádnou podporu
-
MIMOŘÁDNÁ FINANČNÍ PODPORA ZEMĚDĚLSKÝM ODVĚTVÍM POSTIŽENÝM ZVLÁŠTNÍMI PROBLÉMY, KTERÉ MAJÍ DOPAD NA HOSPODÁŘSKOU ŽIVOTASCHOPNOST ZEMĚDĚLCŮ V ROCE 2023
-
Tato podpora bude poskytována producentům zemědělských odvětvích postižených dopady ruské agrese na Ukrajině a na jejich stabilizaci s cílem zajistit nediskriminační postavení českých pěstitelů ovoce, zeleniny, chmele a českých producentů mléka na jednotném evropském trhu.
Legislativně vychází z prováděcího Nařízení Komise (EU) 2023/1465 ze dne 14. července 2023 a Nařízení vlády č. 306/2023 Sb. o stanovení některých podmínek provádění mimořádné finanční podpory zemědělským odvětvím postiženým zvláštními problémy, které mají dopad na hospodářskou životaschopnost zemědělců v roce 2023.
Celkový rozpočet na toto opatření se skládá z finančních prostředků EU a z rozpočtu ČR. Mimořádná podpora bude poskytována na následující zemědělská odvětví: pro pěstitele ovoce pro pěstitele zeleniny pro pěstitele chmele na chov krav chovaných v systému chovu s tržní produkcí .
Příjem žádostí bude probíhat do 31.10.2023 (začátek příjmu žádostí - 16.10.2023). Výši sazby SZIF zveřejní do 30.11.2023. Podpora na jednotlivá odvětví bude vyplacena nejpozději do 31.1.2024.
Mimořádná opatření 2023 - Státní zemědělský intervenční fond (szif.cz)
Zemědělci mohou žádat o mimořádnou podporu, rozdělí se 243 milionů korun mezi chovatele dojeného skotu, pěstitele chmele, ovoce a zeleniny.
Získat ji mohou pěstitelé ovoce, zeleniny, chmele a skotu. Vyplývá to z informací na webu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Sazby podpory zveřejní fond ve čtvrtek 30. listopadu, peníze musí vyplatit do konce ledna příštího roku. Rozdělí se 243 milionů korun.
Mimořádná podpora má podobně jako loni pomoci odvětvím nejvíce zasaženým dopady války na Ukrajině a narušením evropského trhu. Z částky 243 milionů korun tvoří 163 milionů korun podpora Evropské komise, dalších 80 milionů korun půjde ze státního rozpočtu. Loni se rozdělovalo 831 milionů korun mezi chovatele prasat, drůbeže, dojnic, pěstitele brambor nebo jablek.
Producentům mléka podle ministerstva od prosince loňského roku klesají výkupní ceny. Uvedlo, že cena klesla z více než 13 korun za litr do července letošního roku podle odhadu Českomoravského svazu mlékárenského na 9,86 koruny za litr. "Výkupní cena mléka se tak již několik měsíců nachází pod hranicí nákladů na výrobu mléka," uvádí materiál s tím, že podle odhadu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) pro první čtvrtletí mají čeští chovatelé náklady na výrobu na úrovni 11,12 koruny za litr mléka.
Zdroj: Profi Press