Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Náhrady se poskytují na základě § 67 zákona č. 166/1999 Sb. o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), v platném znění. Pro jejich uplatnění je nutné dodržet několik jednoduchých pravidel.
Chovatelé, jimž vznikly náklady v důsledku provádění mimořádných veterinárních opatření (MVO) při likvidaci nákazy SLAK, mají nárok na náhradu prokázaných účelně vynaložených nákladů na jednotlivá opatření, tj. :
náklady na očistu, dezinfekci, dezinsekci a deratizaci hospodářství, včetně použití schválených dezinfekčních prostředků,
náklady na veterinární vyšetření, včetně laboratorních testů nezbytných k potvrzení nebo vyloučení nákazy,
náklady na likvidaci kontaminovaného materiálu a odpadu v souladu s platnými předpisy,
náklady na ochranné pomůcky pro personál provádějící opatření,
náklady na jiná nařízená opatření dle MVO.
Podle § 68 odst. 2 veterinárního zákona se náhrada za utracené nebo poražené zvíře poskytuje ve výši obvyklé ceny zdravého zvířete téhož druhu a kategorie v místě a čase vzniku škody. To znamená, že stát hradí nejen jatečnou, ale i plemennou hodnotu zvířete, pokud je doložena znaleckým posudkem. Pro přesné stanovení hodnoty je doporučeno:
předložit aktuální tržní ocenění obdobných zvířat,
doložit rodokmen a plemennou hodnotu,
využít znalecký posudek autorizovaného odborníka.
Náhrada za ušlý zisk není poskytována v případě nákazy SLAK. Podle § 67 odst. 3 písm. b) veterinárního zákona se totiž náhrada ušlého zisku poskytuje pouze tehdy, pokud jde o nákazu přenosnou ze zvířat na člověka, což SLAK nesplňuje.
Pro další informace se obracejte na příslušné veterinární orgány nebo navštivte webové stránky Státní veterinární správy.